Burun Estetiği Bazen Estetik Açıdan Sorunlu Gözükebilir

Burun estetiği estetik açıdan sorunlu gözüken veya sağlık problemleri yaratan burunlar için yapılan cerrahi ya da ameliyatsız uygulanabilen operasyonlardır. Burnun yeniden şekillendirilmesi için çoğu zaman cerrahi girişimler kullanılsa da, gelişen teknolojiyle birlikte ameliyatsız burun estetiği teknikleri de ortaya çıkmıştır. Tüm bu operasyonlarla burun daha büyük veya küçük yapabilir; üst dudak ile ilgili sorunlar çözümlenebilir, burun açısı değiştirilebilir; burun ucu kaldırılabilir veya doğru şekle sokulabilir, burundaki, girintiler ya da diğer burun kusurları tedavi edilebilir.

Rinoplasti yani burun estetiği sırasında, cerrah kemiklere erişmek için kesi yapar. Kıkırdak burnu destekleyen bir yapıdır. Kesiler ameliyattan sonra görünmez çünkü genellikle burun içine yapılır. İstenen sonuca bağlı olarak, bazı kemik ve kıkırdak dokular uzaklaştırılabilir ya da doku ilave edilebilir İlave dokular genellikle vücudunun bir başka bölümünden alınan parçası ya da sentetik bir dolgu maddesi kullanarak elde edilir. Burun estetiği cerrahi yeniden düzenlenmiş ve kemik, kıkırdak dokuyu yeniden şekillendirdikten sonra deri ve doku burun yapısı üzerine tekrar örtülür. Bir atel burun iyileşene kadar, burun yeni bir şekil alana kadar, o bölgeyi desteklemek için yerleştirilir.

Burun estetiği çoğunlukla genel anestezi altında yapılır. Daha basit işlemlerde ise, lokla uyuşturma tercih edilse de, genel anestezi şarttır ve hatta hastanın bir gece hastanede yatması gerekebilir.

Tipik estetik bir burun ameliyatını sıklıkla estetik cerrahlar yapsa da, nefes alma ve diğer sağlık sorunları olanlarınkine, kulak burun boğaz uzmanları da opere edebilmektedirler. Her ikisi de eğer mesleğinde uzaman ve estetik bir görüşe, sanatsal bir beceriye sahipse, çıkan sonuç hastanın sen derece memnun kalmasını sağlayabilir.

Burun estetiği sonrasında yerleştirilen atel ve bandaj yaklaşık bir hafta içinde çıkarılır. Operasyon sonrası burnunuzda kabarık ve çevresini şişkin hissetmeniz son derece doğaldır. Yüzünüzün ve hatta gözlerinizin morarması ve burunda birkaç gün şişliğin olması muhtemeldir. Bu dönemde doktorunuzun da fikrini alarak uygulayacağınız soğuk kompres, şişme sorununu en aza indirmeye ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Doktorunuz ayrıca ağrı kesici önerebilir. Bu şişme en fazla yaklaşık 10 ila 14 gün sürer ve morarma gelişebilir. Ameliyat sonrası ilk birkaç gün için nispeten başınızı daha yüksek bir şekilde tutmak ve gerekebilir, bu sebeple uyurken yastığınızı biraz desteklemeniz önerilir. Eğer yorucu faaliyetlere ne zaman dönebilirim diye soruyorsanız, öncelikle birkaç haftanın geçmesini beklemenizi öneriyoruz.

Burun estetiği sonuçları istediğiniz şekilde düzeltme sağlayabilir fakat genellikle revizyona ihtiyaç duyulma olasılığı da olabilen yüksek riskli cerrahiler arasında yer alır. Burnunuz istediğinizin dışında türüne bağlı olarak küçük veya büyük olabilir. İşte bu noktada burun estetiği cerrahının hedeflerinin ve sizin isteklerinizin ortak paydada kesişmesi önem taşır. Eğer burun estetiği planlamasında doğru veriler ve doğru istekler örtüşürse, muhtemelen size istediğiniz sonuçların verilmesi mümkün olacaktır.

Burun estetiği sonrasında yaşanan yaralanma veya diğer faktörler burnun görünümünü değiştirebilir. Ancak burun estetiği sonuçları kalıcıdır. Özellikle bu kalıcılığın tam manasıyla yaşanabilmesi için yaş sınırına uyulması gerekir. Söz gelimi kadınlarda komple burun gelişimi 15-16 yaşları arasında tamamlanırken bu süreç erkeklerde biraz daha uzun sürer ve 17-18 yaşına kadar sarkabilir. Dolayısıyla burun estetiği ameliyatı bu süreden önce yapılırsa, burun gelişmesine devam edecek ve cerrahi sonuçları muhtemelen değiştirecektir. Dahası bu aynı zamanda komplikasyonlara da neden olabilir. Sonuç olarak burun estetiği için en sağlıklı yaş aralığının beklenmesi ve burun gelişiminin tamamlanması gerekir.