Burun Estetiği Genel Anestezi Altında Yapılır

Burun estetiği burnunuzun boyutunu, şeklini ve açısını değiştirmek ve yüzünüzün geri kalanı ile daha iyi orantılı hale getirmek için yapılır. Fakat genellikle yüz bütününe uyum konusu pek çok cerrah tarafından dikkat edilen bir konu değildir ve bu sebeple son zamanlarda hemen herkesin aynı tip burunla dolaştığı bir gerçektir. Rinoplasti kronik tıkanıklığı ve buna neden olan yapısal sorunları düzelterek solunum sorunlarını da ortadan kaldırır. Fakat çoğu insan sağlık sorundan ziyade yıllardır yüz güzelliğini estetik açıdan tamamlamayan burun görüntüsünü düzelttirmek için burun estetiğine başvururlar.

Her ne kadar estetik kelimesi içerisinde güzellik ve hoşluk duygularını barındırsa da, burun estetiği cerrahisinin olası riskleri de bulunmaktadır. Estetik bir buruna ve güzel orantılı bir yüz hattına sahip olabilmenin kısaca burun estetiğinin de bazı riskleri bulunur. Kanama, yaralanma veya septumda delinme (burun deliklerini ayıran duvar), cilt problemler, estetik burun cerrahisinden sonra kullanılan bant ve bandajların cilt dokusunda(cilt nekrozu) tahrişe ve hatta parçalanmaya sebep olması, enfeksiyon, enfeksiyon riskini azaltmak için ameliyattan sonra verilen koruyucu antibiyotiklerin alerji riski, ciddi burun tıkanıklığı, burun içinde şişme, anestezi komplikasyonları gibi riskleri barındırır.

Burun estetiği çoğunlukla genel anestezi altında yapılır fakat lokal anestezi de uygulanabilir. Eğer lokal anesteziyi seçerseniz, kemik ve burun kıkırdak üzerinde çalışan doktorunuzun çıkaracağı sesler için hazırlıklı olun.

Burun yüzün belirgin özelliklerinden birisidir. Özeleştiri yapmanıza ve görünümünüz üzerinde özgüvensizlik duymanız da büyük bir etkiye sahip olabilir. Eğer burun estetiğiniz için uzun zamandır mutsuzluk yaşıyorsanız, rinoplasti dikkate alabileceğiniz en makul seçenekler arasında yer alır. Diğer kozmetik prosedürlerde olduğu gibi, size ameliyatta neler başarabileceğine dair net, gerçekçi beklentiler sunan bir burun estetiği cerrahınız varsa rinoplasti sonuçları ile mutlu olmanız, sonucundan memnun olmadınız kuvvetle muhtemeldir.

Ülkemizde estetik cerrahı prosedürlerinin hiç birisi özel veya devlet sigortaları tarafından karşılanmıyor. Bu sebeple burun estetiği fiyatlarının ortalama 10 bin TL civarında bir maliyete sahip olduğunu düşünürsek, para biriktirmek veya bütçenizin önemli bir kısmı için bütçe ayırma planlaması yapmanız gerekiyor. Ayrıca burun estetiği fiyatlarını araştırırken komple tüm maliyetleri içeren bilgileri almaya gayret etmenizi öneriyoruz. Söz gelimi burun estetiği ameliyat maliyetlerine ek olarak ayrıca cerrahın ücreti, işletim tesisi, anestezist, ilaçlar, ateller ve diğer hizmetler ve malzemeler için ücretleri de içerecektir. Bu sebeple hastaneden ya da burun estetiğini olduğunuz klinikten çıkarken toplamda ne kadar ödeyeceğinizi mutlaka sormalı ve bütçenizi bu doğrultuda ayarlamalısınız.

İlk aldığınız fiyatın pahalı olduğunu düşünebilirsiniz ve çıkacak sonuçtan da emin olmayabilirsiniz. Bu sebeple size bir önerimiz olacak. Eğer burnunuzun estetik sonrası nasıl görüneceğine dahil kararsızlıklarınız varsa, doktorunuzdan operasyon sonrası nasıl görüneceğinize dair bilgisayar destekli 3D simülasyon görüntüsü isteyebilirsiniz. Artık çoğu klinikte bu tarz modern yaklaşımlar bulunmakta ve hastalar bu sayede daha net karar verebilmektedirler. Bir başka seçenekte, dolgu uygulamalarıdır. Geçici dolgularla ve çoğu zaman botoks uygulamalarıyla kombine edilen bu burun şekillendirme tekniğinde, size eğer burun estetiği yaptırsanız nasıl gözükeceğinize dair bir ön izlenim kazandırılabilir.

Elbette aşırı yamuk ve kıkırdak sorunu olan burunlarda bu dolgu uygulamaları pek işe yaramayacaktır ama burun ucu kaldırma ve hafif kemer düzeltme işlemlerinde son derece faydalı bir geri dönüş alınabiliyor. Burun ucu botoksla kaldırılıyor ve yamukluk olan bölge de dolgu uygulamalarıyla düzeltiliyor. Bu sadece yeni görüntünüz hakkında bir ön bilgiye sahip olabiliyor ve hatta aynalardaki yeni aksinize geçici bir işlem olduğu rahatlığı ile alışabiliyorsunuz.