Burun Estetiği Yaptırmak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Burun estetiği yaptırmak isteyenlerin sıklıkla karşılaştıkları bir sorun olarak ortaya çıkan polipler genellikle alerji ve tahriş ile ilişkilidir. Burun estetiği yaptırmak için ön muayene sırasında ortaya çıkan bu nazal sorun, hastaya daha evvel sorunlar çıkarmış olsa dahi, hastanı bunun farkında olmadan yaşar. Ne zaman ki burun estetiği için başvuru yaparsa, o zaman doktorun iç burun muayenesi sırasında poliplerin varlığı gözlemlenir. Bu iyi huylu nazal büyümeler burun yollarının yumuşak, jöle benzeri ampulleri içinde gelişir. Burun estetiğinden evvel, bunları kaldırmak için, cerrah bir tuzak aleti kullanılarak burun delikleri içinde ulaşmaya ve onları dikkatle dışarı almaya çalışır. Ne yazık ki, nazal polipler bu durumdaki hastalarda alerji ilaçları kullanma zorunluluğu yaşatır zira tekrar büyümeye çok elverişlilerdir.

Burun estetiğinde karşılaşılan hatta en fazla karşılaşılan sorunların bir diğeri ise burun kırıklarıdır. Burun kırıklarının birçok türü vardır. Tedavi edilmezse, bu kırıklar tıkalı nefese neden olabilir ve çarpık ya da şekilsiz burun estetiği ile sonuçlanır. Yüzündeki çıkıntı burun, piramit şeklindeki kemik yapısının bilinciyle yaşayan pek çok insanın burun estetiği yaptırma fikri vardır. Yaptıranlar ise sonuçtan daima memnun kalmışlardır. Kırıkların daha şiddetli bir diğer durumu ise, göz kemiğine doğru olan kırıklardır. Bu şekliyle oldukça zor bir burun estetiği cerrahisi olduğunu söyleyebiliriz.

Kemik ikiden fazla parçaya bölünmüş olduğu zaman parçalı kırığı oluşur. Burun estetiğinde bu tarz kırıkları tedavi etmek için yani parçalı kırığı onarmak için, cerrah, kemik dokusunu anlamaya, kırıkları tespit etmeye odaklanır aksi takdirde ciddi hasara neden olabilir zira tespit edilemeyen kırıklar sonradan yanlış kaynamaya ve burun estetiğinin sonucunun da sağlıklı olmamasına neden olacaktır.

Buraya kadar anlattıklarımız kozmetik cerrahiden ziyade, sağlık için yapılan burun estetiği operasyonları idi. Şimdi sadece estetik amaçlı yapılan burun estetiğine göz atalım. Kozmetik rinoplasti yani burun estetiğine gelince, nihai hedefi burnunuzun görünümünü geliştirmek ve eşsiz yüz yapısına gurur tamamlayıcı bir unsur sağlamaktır. Kozmetik rinoplasti belirli amaçları karşılamak için farklı tekniklerle birleştirir.

Burun estetiği cerrahi burnu değerlendirir ve o üç farklı noktaya bakar. Bunlar üst tonoz, orta tonoz ve alt kasa. Hastanın nihai sonuçlarının uygun oranlarını korumak için, tedavi yalnızca bir alanda kusurları düzeltmek için değil, birden fazla alanın yüzle uyum içinde olmasını sağlamakla mümkün olacaktır. Kısaca burun estetiği size belki de istediğiniz yüz estetiğini kazandıramayacaktır bu sebeple elmacık kemiklerinin ve çene yapısının burunla orantısı mutlaka göz önünde tutulmalıdır. Gerekli göründüğü noktalarda, diğer yüz bölgelerine yağ enjeksiyonu veya benzeri dolgu uygulamaları son derece mantıklı bir seçenek olacaktır.

Radix, burunun üst kemik kısmıdır. Radix ve altta yatan kıkırdak yumru büyük olabilir. Radix sığ ise, buna bir çarpma neden olmuş olabilir. Doktorunuz dikkatle yapılmış bir tıraşlama ile bu sorunu çözümleyebilir. Ve ya hastanın bedeninin bir başka yerinde alacağı kendi kıkırdak dokusunun bir kısmını kullanarak bir depresif alana hacim vermesi için ekleyebilir.

Burun biraz çarpık ya da bir tarafa kaymış ise, bir cerrah, bazı kemik veya kıkırdak, azaltarak veya fiziksel dokuları kaydırarak onu düzeltebilir. Fonksiyonel rinoplastide de olduğu gibi, doktorunuz o bölge iyileşene kadar burnu yerinde tutmak için bir atel uygulanabilir.

Burun ucunun olmaması veya aşırı büyük olması yine bir diğer burun estetiği sorunudur. Rotasyon burun ucunun yukarı veya aşağı doğru çevrilmesi anlamına gelir. Ayrıca sadece burun ucunu dikleştirmek istiyorsanız. Burun ucunu askılama tekniği olan basit burun estetiğini de düşünebilirsiniz.