Burun Estetiğinde Fonksiyonel Rinoplasti İşlemleri

Burun yüzümüzün en belirgin özelliklerinden biridir ve fonksiyon olarak günlük yaşamda olkça esaslı bir yapısı, işlevi vardır. Eğer burnunuzdan estetik olarak mutsuzsanız ya da nefes almak sizin için zor hale gelen bir durumsa, yani burnunuzsa işlevsel bir komplikasyon da varsa bu sizin yaşam kalitenizi bozabilir. Rinoplasti ameliyatı yani burun estetiği operasyonları, düzgün nefes almanızı sağlar ve fizyolojik komplikasyonların düzeltilmesi için son derece çağdaş uygulamalardır. Aynı zamanda gelişmiş estetik burun şekline bu haliyle kavuşmanız mümkündür. Burnun ihtiyacı olan şey her ne ise bunları karşılamak üzere tasarlanmış rinoplasti çeşitleri bulunur. Fonkiyonel burun estetiği ve estetik burun operasyonları olarak 2 ye ayırabileceğimiz tüm bu operasyonlar, yine kendi içlerinde farklı özelliklerden dolayı ayrışabilirler.

Fonksiyonel Rinoplasti İşlemleri, burun estetiğinde sağlık sorunları yaratan yapının düzeltilmesi için planlanmış cerrahi girişimlerdir. Konjenital defektler ve nefes alma sorunları gibi engel oluşturan fiziksel anormallikleri düzeltebilir. Fiziksel travmanın etkileri de düzeltilebilir. Burun estetiğinde yeniden şekillendirme, kıkırdak ve burun kemiklerinin yeniden konumlandırılmasıyla, düzgün nefes alma ve görünüşte rahat hissedilmesini sağlayan, burun konturları elde etmede fayda sağlar.

Rinoplasti yani burun estetiği bugün “açık” ya da “kapalı” prosedürde olabilir. Açık rinoplastide sadece burun içine kesiler yapılırken, kapalı burun estetiğinde burna dış kesiler de yapılmasını gerektirir. Mümkün olduğunca cerrahlar görünür yara izini önlemek için kapalı tekniği kullanmayı tercih ederler ancak açık rinoplasti ciddi hasar durumlarında gerekli olabilir ya da tedavi alanında bulunan yüksel burun boşluğu açık burun estetiğini mecburen gerektirebilir. Yetenekli ve kalifiye burun estetiği cerrahi mümkün olduğunca görünmeyen yara izi bırakmaya veya mevcut yara izini en aza indirmek için burun kontürü içinde açık cerrahi kesiler oluşturmaya çabalarlar.

Septum deviasyonu düzeltme cerrahisi yine çok yapılan bir burun estetiği tedavisidir. Septum burun delikleri ile kafatasına bağlanan ve burnun üst kısmından uzanan iki geçit içine, burun boşluğuna ayrılan dokudur. Septum kıkırdağı ve kemik birçok bölümden meydana gelir. Onun alt kısmı burun ön omurga üzerine oturmaktadır, elinizle bile hissedebileceğiniz bu noktada destekleyici kemikte sorun oluşabilir. Genellikle bu 2 geçidin eşit olması gerekir, eğer eşitsizlik varsa, hem nefes alma sorunu yaşanır, hem de görüntü olarak estetik dışı olduğu kabul edilir. Septum sapması denilen bu durum aynı zamanda septum virajının bir S-şekil oluşturduğu durumlarda veya C-şekil oluşturduğu durumlarda da gözlemlenir. Her ne şekilde olursa olsun sapmış septum her zaman hava akımını engeller ve sonunda burun yumuşak dokusuna zarar verebilir. Bu sapmış yere bağlı olarak, cerrah, burun bir kısmının tepe ya da kıkırdak alt kısmına yakın septum kemik üst kısımlarını yeniden şekillendirmek için müdahale eder. Bazı durumlarda, septum aslında kaudal septal deviasyon denilen bir durumda olacağı için anterior nazal omurganın kapalı alanından bir parça kıkırdak alınarak, burna takviye edilmesi beklenebilir.

Genişlemiş konkalarda burun estetiğinde düzeltilebilen anomalilerdir. Genişlemiş konkalar uzun, ince, küçük kemikler, kıvrılmış, topuz benzeri şekiller ile biten, burun boşluğu içindeki septumun her iki yanından dışarıya doğru uzanan bölgelere denir. Konkaların üç seti vardır: gözler arasındaki burun içindeki yüksek konkalar; burun ortasına konumlandırılmış orta konka; sadece burun çizgisinin üzerinde sona konka yani hipertrofisi. Yumuşak doku nefes alıp verirken havayı nemlendirir fakat sorun olduğunda nemlenme yaşanmaz ve hasta çok büyük sorunlar yaşar. Konka rinoplastisi çoğunlukla alerji ya da diğer tahriş edici şişmiş hale gelmiş burunlara yapılır. Deviasyonu septumu bir tarafa iter çünkü bazı durumlarda, bu alanlardaki konka dar olur. Bazı cerrahlar doku çıkarırlar ve bunların boyutunu azaltarak büyütülmüş konkaları düzeltmeye çabalarlar. Bazısı da bunun yerine konkayı kırarak nefes koridorlarını rahatlatır ve bu da rutubetlendirme sağlar. Kronik enfeksiyon, aşırı mukus üretimi ile sonuçlanabilir. Konksiyonel konkaların faydalarını sürdürmek çok daha önemlidir.